Skandynawowie robią to codziennie! Co nam daje saunowanie?

Skandynawowie są mistrzami w wynajdywaniu najróżniejszych recept na szczęście. Szwedzkie lagom to sztuka znalezienia równowagi i cieszenia się małymi rzeczami, duńskie hygge – poszukiwanie radości w rezygnacji z konsumpcjonizmu, a fińska filozofia kalsarikannit – odnajdywanie zadowolenia w samotnym siedzeniu w domu i popijaniu ulubionego napoju. Nie bez powodu właśnie w Skandynawii ogromną popularnością cieszy się saunowanie. Ale nie tylko tam, coraz bardziej popularne staje się również w Polsce. Dużo ciepła znajdziemy we wrocławskim największym Ogrodzie Saunowym.

Materiał promocyjny

Mieszkańcy krajów skandynawskich o dobry humor muszą walczyć niemal każdego dnia. Szwedzi, Finowie czy Duńczycy zmagają się bowiem z niedoborami słonecznego światła. Dość powiedzieć, iż w niektórych regionach brakuje słońca przez kilka miesięcy z rzędu. Oznacza to braki witaminy D, co przekłada się na gorsze samopoczucie. O poprawę nastroju muszą więc zadbać samodzielnie i wziąć sprawy we własne ręce. A że praktyka czyni mistrza, Skandynawowie stali się w tej dziedzinie prawdziwymi ekspertami. I nie bez przyczyny tak bardzo upodobali sobie saunowanie.

- Wiele pozytywnych korzyści daje sauna Infrared na podczerwień. Przynosi ogromną ulgę osobom cierpiącym na różnego rodzaju schorzenia. Stanowi także doskonałe wsparcie dla zabiegów pielęgnacyjnych. Promienie podczerwone wnikają głęboko w tkanki (na około 3,5cm) i rozszerzając naczynia krwionośne, wspomagają krążenie. Wizyty w saunie zalecane są osobom, które cierpią na bóle kręgosłupa, zwyrodnienia stawów, dyskopatię czy bóle głowy. Sauna pomaga zredukować napięcia mięśniowe oraz pomaga w walce z bezsennością. W Aquaparku Wrocław znajdują się dwie sauny Infrared, które cieszą się dużą popularnością wśród gości. Sauna jest wyposażona w promienniki Eos vitae zainstalowane w siedziskach, które działają lokalnie w obszarze pleców, barków i szyi oraz kończyn dolnych. Technologia IR polega na emisji promieniowania podczerwonego. Sauna Infrared jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które z różnych względów nie mogą korzystać z klasycznej formy saunowania - dodaje Oskar Kusztal, lider strefy Saunarium Aquapark Wrocław.

Jak się uczyć saunowania, to od najlepszych!

Aby dostrzec plusy saunowania, nie trzeba wgryzać się w szczegóły. Pierwsze skojarzenie pozostaje jak najbardziej trafne - to miejsce relaksu, które najbardziej docenimy po męczącym i pełnym wrażeń dniu. Już tylko krótki pobyt w saunie wystarczy, by się odprężyć i zniwelować stres. Z kolei w dłuższej perspektywie szybko zauważymy kolejne zalety. Przestaniemy mianowicie nerwowo reagować na sytuacje, które dotąd wytrącały nas z równowagi. To jednak dopiero początek korzyści związanych z saunowaniem.

Nie mniej ważne pozostają aspekty zdrowotne. Regularne korzystanie z saun zwiększa odporność organizmu. Dlaczego? Ponieważ w kontrolowany sposób dochodzi do zmiany temperatury ciała, co przekłada się na "zmuszenie" układu immunologicznego do pracy i skuteczniejszą walkę z wirusami oraz bakteriami. To jednak nie wszystko, ponieważ dochodzi jednocześnie do usuwania toksyn z organizmu.

Stałe wizyty w saunie skutkują także poprawą krążenia krwi (a tym samym lepszą pracą serca i niższym ciśnieniem) oraz stanu skóry (która staje się bardziej elastyczna i lepiej nawilżona). Wreszcie: odchudzanie. Za sprawą przyspieszonego tętna podczas saunowania, polepszeniu ulega metabolizm. Należy jednak zaznaczyć, iż to jedynie dodatek do pracy nad sylwetką - równie ważne pozostaje aktywność fizyczna na świeżym powietrzu oraz zbilansowana dieta. Skoro wiemy już, że saunować warto, czas odpowiedzieć na kolejne pytanie: gdzie to robić?

Jak Ogród Saunowy, to tylko największy!

Największy Ogród Saunowy w Polsce znajduje się we wrocławskim Aquaparku. To trzy sauny fińskie, zewnętrzne, czyli Bali, Kelo oraz Korsu, a także dwa baseny - jeden służący do chłodzenia ciała i drugi z podgrzewaną wodą. We wrocławskim Saunarium znajdziemy także... Wioskę Saunową. Na nią składają się z kolei cztery 25-osobowe sauny fińskie, sauna Infrared, grota śnieżna, palenisko oraz strefy gastronomiczna i wypoczynkowa.

Saunarium Aquapark Wrocław to jednak nie tylko kilkadziesiąt najróżniejszych rodzajów saun i zróżnicowanych miejsc. To wręcz cała kultura saunowania - ceremonie, wieczory i noce saunowe oraz Wielkie Wrocławskie Saunowanie, czyli największa impreza tego rodzaju w kraju.

Tutaj wyróżnić warto ceremonie saunowe. Dlaczego? Choćby dlatego, iż odbywają się one każdego dnia i prowadzone są przez saunamistrzów. Ceremonie zapachowe polegają na polewaniu wodą z olejkami eterycznymi rozgrzanych kamieni. Następnie po pomieszczeniu zostaje rozpylona aromatyczna para, którą wdychają uczestnicy. Poszczególnych wariantów jest mnóstwo: uspokajająca lawenda, dostarczająca endorfin czekolada czy zapewniające zastrzyk energii cytrusy.

Łaźnia parowa VESI, sauna sucha Suolaa ze ścianą solną, biosauna Setri, sauny fińskie (ziemna Korsu i zewnętrzna Kelo), łaźnia kamienna Kivi, jacuzzi pod gwiazdami. Jest w czym wybierać, prawda? Co więcej, atrakcji regularnie przybywa. W lutym udostępnione zostały kolejne - wykonany ze szkła ogród zimowy oraz tężnia solankowa. A wszystko to w centrum jednego z najpiękniejszych miast w naszym kraju.

Materiał promocyjny

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy